Aktualności

Szanowni Państwo,
Członkowie Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej
KILiW PAN

uprzejmie zapraszam do wzięcia udziału w posiedzeniu Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, które odbędzie się w dniu 13 grudnia 2019 r. w sali Rady Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w Warszawie, Al. Armii Ludowej 16 – I piętro.

Początek posiedzenia o godzinie 1115.
Proponowany porządek posiedzenia:
1115 – 1140
Otwarcie obrad Sekcji, przyjęcie porządku obrad i informacje organizacyjne, informacja o przebiegu 65 Konferencji KILiW PAN i PZITB w Krynicy oraz dyskusji na temat form kontynuacji konferencji – prof. Stanisław Gaca
1140 – 1230Referat problemowy 1
„INNOWACYJNE METODY MODELOWANIA PODRÓŻY I PROGNOZOWANIA RUCHU NA PRZYKŁADZIE KRAJOWEGO MODELU RUCHU – WYNIKI PROJEKTU RID-2A” – dr inż. Andrzej Brzeziński, PW
Dyskusja
1230 – 1250 – przerwa
1250 – 1340Referat problemowy 2
„TUNELE W CIĄGU DROGI EKSPRESOWEJ S-19 NA PODKARPACIU” – prof. Tomasz Siwowski, PRz
Dyskusja
1340 – 1410
Projekt GDDKiA i NCBiR „Rozwój Innowacji Drogowych – RID II” – informacja o zakresie i planach ogłoszenia konkursu w 2020 r. – przedstawiciel GDDKiA
Dyskusja
1410 – 1425
Sprawy wniesione i wolne wnioski
1425 – zamknięcie posiedzenia


Przewodniczący
Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej
Prof. dr hab. inż. Stanisław Gaca

______________________________________________________________________________

Sekcja Inżynierii Komunikacyjnej KILiW PAN opracowała uwagi do Raportu Komitetu Sterującego ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych (http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1797083-p_1.htm). Z upoważnienia Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej, uwagi zostały opracowane przez zespół w składzie: prof. Stanisław Gaca, prof. Kazimierz Jamroz, prof. Piotr Radziszewski, prof. Tomasz Siwowski, prof. Wojciech Suchorzewski, prof. Antoni Szydło, dr Tadeusz Suwara. Raport zawierający uwagi
 
 
 
Szanowni Państwo,
 
Członkowie Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej zgodnie z deklaracja zgłoszoną na posiedzeniu Sekcji w dniu 6 listopadzie br., które było ostatnim w tej kadencji, przekazuję poniżej wybrane informacje o działalności Sekcji w latach 2012 – 2015, traktując to jako obowiązek ze strony prezydium Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej.Nowy skład Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej na kolejną kadencję zostanie ustalony po ukonstytuowaniu się Prezydium Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej, co powinno nastąpić wkrótce.Mam nadzieję, że syntetyczny przegląd działań Sekcji będzie okazją nie tylko do formułowania ocen, ale także zachęci do podjęcia aktywnej działalności, tych z naszych członków, którzy zostaną ponownie powołani w skład Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej na kolejną kadencję.Życząc Państwu wielu dalszych sukcesów, dziękuję równocześnie w imieniu prezydium Sekcji za zaangażowanie i różne formy wsparcia naszej wspólnej działalności na rzecz integrowania środowiska naukowego, wymiany doświadczeń i kreowania „nowych pomysłów”Prof. Stanisław GacaPrzewodniczący Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej

Syntetyczna informacja o działalności Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej w latach 2012-2015

 1. Sekcja rozpoczęła działalność w roku 2012 pod przewodnictwem prezydium w składzie:

Dr hab. inż. Stanisław Gaca, prof. PK – przewodniczący

Dr hab. inż. Jan Bień, prof. PWR – z-ca przewodniczącego

Prof. dr hab. inż. Dariusz Sybilski – z-ca przewodniczącego

Dr hab. inż. Jan Kempa, prof. UTP – sekretarz

2. W chwili powołania liczba członków Sekcji wynosiła 53 (w tym 7 członków KILiW PAN) oraz 9 zapraszanych członków seniorów.

3. Podstawową formą merytorycznej działalności sekcji były głównie prezentacje referatów i dyskusje nad aktualnymi problemami naukowo – badawczymi i wdrożeniowymi z zakresu inżynierii komunikacyjnej. Były to referaty poświęcone następującym problemom (podane w kolejności prezentacji na kolejnych zebraniach):

  • „Rozwój systemu jakości przy budowie autostrad i dróg ekspresowych” – dr Tomasz Rudnicki (GDDKiA)
  • „Uwarunkowania środowiskowe w rewitalizacji i rozwoju sieci kolejowej” – mgr Urszula Michałow (PLK SA)
  • „Wykorzystanie warstw bitumicznych w konstrukcjach nawierzchni dróg szynowych” – prof. Dariusz Sybilski (IBDiM)
  • „Narzędzia ekspertowe w inżynierii mostowej – strategie, technologie i aplikacje” – prof. Jan Bień (PWr)
  • „Kryteria budowy sieci automatycznego nadzoru prędkości” – dr hab. inż. Kazimierz Jamroz/prof. Stanisław Gaca (PG/PK)
  • „Projektowanie układów geometrycznych toru w dostosowaniu do techniki mobilnych pomiarów satelitarnych” – prof. Władysław Koc (PG)
  • „Uspokojenie ruchu – wybrane aspekty komunikacyjne” – prof. Andrzej Zalewski (PW)
  • „Prognozowanie rozwoju technologii drogowych na podstawie metody delfickiej – wybrane zagadnienia” – prof. Piotr Radziszewski, prof. Jerzy Piłat, dr Karol Kowalski (PW)
  • „Współczesne mosty miejskie” – prof. Tomasz Siwowski (PRz)
  • „Innowacyjne rozwiązania w budownictwie drogowym i ich wdrażanie – przykłady i kierunki badań naukowych” – prof. Adam Zofka (IBDiM)
  •  „Dynamika nawierzchni szynowych – modele i ich weryfikacja” – dr Piotr Kozioł (PK)
4. Ważną formą działalności Sekcji były także prezentacje i dyskusje związane z rozwojem naukowym kadr oraz problemami organizacyjnymi. Tej tematyce poświęcone były następujące prezentacje i analizy:

  • Polityka wydawnicza oraz plany rozwoju czasopism naukowych i branżowych – Archiwum Inżynierii Lądowej (prof. Wojciech Gilewski), Drogownictwo (dr Tadeusz Suwara), Drogi i Mosty (prof. Michał Glinicki), Przegląd Komunikacyjny (prof. Antoni Szydło), Problemy Kolejnictwa (prof. Henryk Bałuch)
  • „Stan kadry, perspektywy rozwoju i kierunki badań w drogownictwie – wyniki ankiety wśród katedr drogowych” – prof. Stanisław Gaca (PK)
  •  „Wieloletnie programy badawcze i potencjał uczelni technicznych w zakresie dróg szynowych”. Prezentacja wyników ankietowej oceny oraz własnych studiów rozwoju kadr naukowych z zakresu budownictwa kolejowego. Zdefiniowanie aktualnych problemów i perspektywy rozwoju kadr  – prof. Władysław Koc (PG)
  • Propozycja organizacji konferencji naukowej z zakresu inżynierii drogowej – koncepcja organizacji i jej ocena na podstawie sondażu ankietowego. Przedstawienie wyników sondażu nt. potrzeb i charakteru konferencji poświęconej problematyce inżynierii drogowej. Dyskusja i przyjęcie założeń organizacyjnych – prof. Stanisław Gaca (PK)
  • Wspólne przedsięwzięcie GDDKiA i NCBiR „Rozwój Innowacji Drogowych” – wyniki I konkursu i dalsze zamierzenia – dyr. Marta Horodecka (GDDKiA)
  • Problemy budownictwa komunikacyjnego (drogi, koleje, mosty) w programie HORYZONT 2020 – prof. Stanisław Gaca (PK)

5. Członkowie Sekcji aktywnie uczestniczyli w kolejnych konferencjach KILiW PAN oraz PZITB w Krynicy. Były to konferencje: 58 w roku 2012, 59 w roku 2013, jubileuszowa 60 w roku 2014 i 61 w roku 2015.

Udział w w/w konferencjach obejmował merytoryczne przygotowanie programu części problemowej „Infrastruktura komunikacyjna: nauka, praktyka, perspektywy rozwoju” (2012), recenzowanie referatów i opracowania wydawnicze publikowanych referatów. W konferencjach uczestniczyły na przemian „grupy drogowe” i „mostowe”. Referaty „grupy drogowej” stanowiły zawsze znaczącą część konferencji (w roku 2012 w „części drogowej” wygłoszono 33 referaty, z tego 15 zostało przygotowanych przez członków Sekcji oraz 12 referatów w części ogólnej; w roku 2014 w „części drogowej” wygłoszono 32 referaty, z tego 10 zostało przygotowanych przez członków Sekcji oraz 3 referaty w części ogólnej). Na ostatnim posiedzeniu sekcji została zgłoszona propozycja włączenia problematyki budownictwa kolejowego do programu kolejnych konferencji krynickich – do rozważenia od roku 2017.

6. Udział w komitetach naukowych i opiniowanie referatów na konferencje, którym Sekcja Inżynierii Komunikacyjnej udzieliła patronatu. Były to następujące konferencje:

  • TRANSNOISE 2013 – II konferencja ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym. 23-25.10.2013 r., Zakopane
  • The 9th Central European Congress on Concrete Engineering – Concrete Structures in Urban Areas. 4-6.09.2013, Wrocław
  • VI Międzynarodowa Konferencja Ochrony Środowiska i Estetyki w Budownictwie Drogowym. 24-25.04.2014 r., Kazimierz Dolny
  • Problemy komunikacyjne miast w warunkach zatłoczenia motoryzacyjnego. 17-19.06.2015 r., Poznań/Rosnówko

7. W 2013 r. opracowano stronę internetową Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej. Adres strony internetowej: WWW.sik.pk.edu.pl oraz przez stronę internetową Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN WWW.kiliw.pan.pl

8. Inne formy działalności obejmowały głównie zaangażowanie części członków Sekcji w konsultacjach i opiniowaniu przepisów projektowania z zakresu drogownictwa, udział w opracowaniu Krajowego programu Bezpieczeństwa Ruchu drogowego itp. Świadczy to o dużej aktywności tych członków i z tego powodu zostało w tym miejscu wspomniane oraz wymaga docenienia, ale jest to oczywiście ich indywidualnym osiągnięciem.

Opracował: S. Gaca, 19.11.2015 r.